RECENZJE

Panda Bear
Young Prayer

2004, Paw Tracks 4.5

Może się to niektórym wydać zaskakujące, że członek rypniętego Animal Collective postanowił wydać album elegijny, by dać ujście smutkowi po stracie najbliższej osoby. Szczęśliwie Young Prayer nie porywa się na niedostępne – nie mocuje się z tematyką śmierci i cierpienia, całkowicie unikając egzaltacji czy jakiegokolwiek emocjonalnego podniecenia. To pożegnanie z ojcem, ale chyba przede wszystkim świadectwo godnego, cichego pogodzenia się ze zniknięciem drogiego człowieka. Jednocześnie muzyka tak osobista i nie aspirująca do bycia czymkolwiek dla kogokolwiek, że aż wzbudzająca poczucie winy oceniającego recenzenta.

Dość oryginalnie wypada sposób ujęcia odwiecznego wątku: nie mamy do czynienia z rzewnym emo, czy też posępnym bardowskim smęceniem, a klasycystycznym w swym wyrazie artystycznym lamentem, czymś na wzór antycznej elegii, próbą odnalezienia równowagi duchowej poprzez poszukiwanie harmonii formalnej w sferze muzycznej. Przez całą pierwszą część albumu jesteśmy skazani na wsłuchiwanie się w kontrolowaną, opanowaną pieśń żałobną nieboraka, bez przerwy modulującego linię wokalu przez dobre kilkanaście minut. Brzmi to nawet ciekawie, troszkę egzotycznie ze względu na lekko szamańską aurę tego specyficznego rytuału. Kompozycyjnie jest to, z wyjątkiem krótkiego fragmentu ponurej folk-popowej przygrywki, jedna wielka akustyczna impresja, mająca na celu stworzenie tła dla majaczących zaśpiewów opłakującego rodziciela Pandy.

Dygresja w postaci plemiennego kanonu "5" to "wypreparowanie czystego rytmu" i zarazem najlepszy, najbardziej skondensowany tu moment. Urozmaicenie oferują "7" i, w mniejszym stopniu, "8", tłumiąc i traktując pogłosem zawodzącego Beara, co rodzi wrażenie jak by jego głos dochodził z zza włazu oddalonej świątynnej krypty. Na tym mniej więcej kończą się "atrakcje". Nie jest to pozycja dostarczająca zbyt wiele muzycznej treści. Powiedziałbym raczej o Young Prayer – luźna, bezpretensjonalna impresyjna refleksja nad tym co ulotne.

Michał Zagroba    
16 grudnia 2004
BIEŻĄCE
Ala|ZastaryJutro?
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"