RECENZJE

Dntel
Life Is Full Of Possibilities

2001, Plug Research 9.0

Zespół Dntel to zaledwie jedna osoba – Jimmy Tamborello, postać skądinąd znana tym, którzy wnikliwiej przypatrywali się w ostatnich latach eksperymentom spod znaku IDM. Life Is Full Of Possibilities, trzecia płyta w dorobku artysty, okazuje się z różnych względów zaskakująca. Przede wszystkim Tamborello do nagrań zaprosił pokaźną liczbę muzyków związanych ze sceną niezależną Zachodniego Wybrzeża Stanów, co razem z siłą twórczą autora dało porażający efekt. Na krążku nie uświadczymy słabszego momentu, rewelacyjne są zarówno utwory instrumentalne jak i efektowne, ale stanowiące część koncepcji ogólnej kolaboracje, gdzie głosu swojego użyczyli Chris Gunst, Mia Doi Todd, Meredith Figurine, Rachel Haden, Benjamin Gibbard. Określenie "użyczyli" w tym wypadku pasuje o tyle, że bardzo często gościnne partie wokalne traktowane są jak tworzywo dla aktywności muzycznej – zapętlone, pourywane i dowolnie przetwarzane na różne sposoby.

Pierwszą próbkę takich kombinacji otrzymujemy już na samym początku. Chris Gunst zniekształconym głosem wyśpiewuje intrygujące frazy: "You can turn the city upside down / Like an umbrella / But it won't keep you dry", w tle rozmyte plamy dźwiękowe i pejzaże muzyczne, z czasem coraz gęstsze i intensywniejsze, nigdy jednak nie przeradzające się w chaotyczne formy. Metoda owa odnosi się właściwie do całej płyty. Połączenie rozleniwionych, spokojnych dźwięków z nieco szybszymi beatami daje nastrój przypominający momentami to, co dzieje się na starszym o kilka miesięcy debiutanckim krążku islandzkiego Múm. Gdzieniegdzie pojawiają się znakomite melodie, jak chociażby motyw ksylofonu wyłaniający się pod koniec "Anywhere Anyone". Całe to nagranie należałoby zresztą polecić wszystkim, którzy zachwycają się ostatnią płytą Björk. Mia Doi Todd śpiewa tu w sposób bardzo "björkowy", z tym że sama kompozycja jest o niebo lepsza niż którykolwiek fragment Vespertine.

Od poziomu drugiego tracka nie odbiega mój ulubiony "Suddenly Is Sooner Than You Think" – tym razem na wyżyny wznosi się Meredith Figurine, jej cudownemu głosowi towarzyszy kilka poruszających, płaczliwych tematów granych na pianinie i akordeonach oraz powolna, melancholijna partia basu. Warto napomknąć o jeszcze jednym niesamowitym fragmencie Life is Full Of Possibilities. Przedostatni kawałek – "(This Is) The Dream Of Evan And Chan". Tym nagraniem pokazał całą swoją wielkość Tamborello. Po czterdziestu pięciu minutach jakkolwiek znakomitej, to jednak usypiającej muzyki, Dntel uderza w nas piosenką tak rozsadzającą i energetyczną, że po trzech kwadransach niemego zasłuchania krew samoistnie powraca do kończyn, a całe ciało wprawione zostaje w rytmiczne drgawki. Niemała w tym zasługa Gibbarda, który ożywiając atmosferę nie odbiegł ze swoją naturalnie rozmarzoną barwą od klimatu całości. Life Is Full Of Possibilities to jeden z diamentów roku 2001.

Michał Zagroba    
14 stycznia 2002
BIEŻĄCE
Ala|ZastaryJutro?
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"