RECENZJE

Dâm-Funk
DJ-Kicks

2016, !K7 7.3

DJ-Kicks Dâm-Funka to muzyczna oferta, której nie sposób odrzucić. Kompilacja dźwięków przygotowana przez kalifornijskiego artystę hołduje bowiem inspiracjom, które miały największy wpływ na jego twórczość. Poznając te utwory, dowiadujemy się o nim znacznie więcej, niż podczas czytania wywiadów czy oglądania teledysków. Żadna z kompozycji nie znalazła się na tym albumie przypadkowo, a specyficzna wymowa ogółu odzwierciedla wartości wyznawane przez autora miksu. Podstawowymi elementami tego swoistego funkowego kodeksu są : konsekwencja, prostota i szczerość. Takie oto szlachetne postawy promują utwory ze słonecznych obszarów Stanów Zjednoczonych, gdzie pulsujące rytmy roztapiają rozgrzany asfalt.

Cechą wspólną twórców, którzy znaleźli się na tym wydawnictwie jest ich artystyczna spójność. Są to muzycy, których definiuje oddanie funkowej estetyce. Mimo że uporczywe trzymanie się jednej stylistyki wykluczyło ich ze świadomości mainstreamowego słuchacza, należy docenić konsekwencję w kreowaniu jednolitej koncepcji. Dâm-Funk respektuje swoich idoli, ponieważ sam od lat stawia na brzmienia, które początkowo nie przysparzały mu zbytniej popularności. Na szczęście wiara w swoje decyzje w końcu się opłaciła. Kontrakt w Stone Throw Records i współpraca ze Snoopem to sukcesy zainspirowane postawą wykonawców zaprezentowanych w tej antologii.

Ascetyczność to określenie, które najlepiej określa większość utworów wyselekcjonowanych przez Dâm-Funka. Zapętlone bębny tańczą z barwnymi syntezatorami i dudniącym basem, wywołując wręcz rytualne skojarzenia. Repetycja oszczędnych fraz prowokuje do szalonych pląsów, mających więcej wspólnego z sugestywną hipnozą niż typową imprezą dla fanów czarnych rytmów. Osiągnięcie takiego stanu pokazuje, że w odbiorze funku ważna jest też ludzka fizyczność. Transowa stylistyka gatunku wywołuje cielesną ekstazę promieniującą aż do zakamarków naszej jaźni. Takich przeżyć nie uświadczy się nigdzie indziej.

Tracklistę najnowszego wydawnictwa !K7 Records charakteryzuje również niesłychana prostolinijność. Teksty piosenek w dużej mierze skupiają się na relacjach damsko-męskich mających rozwinięcie na parkiecie lub w sypialni. Dâm-Funk celebruje szczerość takiego przekazu i zachęca do wspólnej zabawy. Współpracownik Snoop Dogga namawia do odrzucenia akademickiego podejścia do muzyki i udowadnia, że dobra balanga może być poprowadzona z godnym podziwu kunsztem.

Najświeższa odsłona serii DJ-Kicks ukazuje kalifornijskiego muzyka jako w pełni ukształtowaną osobowość artystyczną, dokładnie wiedzącą co chce przekazać słuchaczom. Ambicja i upór w dążeniu do celu to postawy, którym od wielu lat hołdował. Teraz gdy wreszcie dotarł na szczyt, zabiera tam ze sobą legendy sprzed kilku dekad i pokazuje całemu światu. Tańczmy więc jak zaczarowani do rytmów pobłogosławionych przez papieża współczesnego funku.

Łukasz Krajnik    
16 czerwca 2016
BIEŻĄCE
Ala|ZastaryJutro?
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"