INNE - PORCAST

The Jonesz
"Guess What"

Nazwa Jonesz mignęła mi gdzieś na stronie patr00 dobre pół roku temu, szczerze mówiąc nie wzbudzając mojego większego zainteresowania. Błąd. Klikam sobie tu i tam, wpadam na stronę Asfaltu i łuuu, kopara opada. Singlowe "Guess What" to porcja pierwszorzędnego hip-hopu i być może najlepsza rzecz jaka została wydana w ostatnim czasie przez Asfalt. Jest się czym jarać.

Dobra, może po kolei. Jonesz tworzą Kanadyjczyk Jesse Maxwell w roli MC oraz nasz rodak, jednakże mieszkający od jakiegoś czasu w kraju klonowego liścia, Patryk Antoniewicz, znany szerzej jako patr00, robiący tutaj za producenta. Pierwszego można skojarzyć co najwyżej z featuringów na albumach Ortegi Cartel, ale drugi to już uznana marka polskiego podziemia. Solowy Random Note oraz działalność w ramach wspomnianego już Cartelu, przyniosły mu już nieco rozgłosu i uznania w środowisku. Razem z Maxwellem udaje mu się stworzyć zupełnie nową jakość, pokazując że ciągle doskonali warsztat i jeszcze na wiele go stać.

Wszyscy wiemy, że biali się do rapowania nie nadają, lecz są wyjątki i Jesse jest bez wątpienia jednym z nich. Dobre wyczucie rytmu, ciekawa, wyluzowana nawijka i przyzwoite warunki głosowe to jego najważniejsze atuty, stawiającego go zdecydowanie wyżej niż Piter, z którym do tej pory współpracował patr00. Podkłady również powędrowały gdzieś w kosmos, tym samym wpisując patr00 do grona najlepszych krajowych beatmakerów, do którego to grona już od jakiegoś czasu nieśmiało pukał. Ciepłe, łagodne beaty, nawiązujące do okolic połowy lat 90-tych, zachwycają bogactwem sampli i swym inteligentnym, wyważonym brzmieniem. Dostępne na MySpace "Guess What" oraz "Lemonade" to doskonałe przykłady wyrobionego już stylu patr00 – pierwszy kawałek to podkład bardziej dynamiczny, drugi to odprężenie, relaks i genialny refren Jessego w zestawie.

Dostępne na MySpace próbki sugerują, że być może mamy do czynienia z najciekawszym hip-hopowym debiutem ostatnich lat, więc zdecydowanie warto polecieć do sklepu po Season One – tym bardziej, że już mamy niemal miesiąc po premierze.

posłuchaj »

Łukasz Halicki    
29 września 2008
BIEŻĄCE
Ala|ZastaryJutro?
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"