PLAYLIST

Lil B
"Motivation"

6.5

To już kolejny joint Based Goda, który odsyła bezpośrednio do Biggiego Smallsa. Tym razem nie wchodzą jednak w grę żadne suicydalne rozkminy, tylko duma z życiowej wiktorii, znana z "Juicy". Po mówionej inwokacji, wypominającej hejterom brak wiary w zdolności podmiotu lirycznego, tenże rozpoczyna swój podniosły dytyramb ku chwale boginii każdego człowieka sukcesu, czyli motywacji. Podobnie jak Notorious, Lil B musiał mierzyć się z wieloma przeciwnościami, ale nigdy nie brakło mu animuszu i ostatecznie wspiął się na Parnas. Co prawda, nie znalazł się jeszcze na okładce Source'a, ale Fader go tym zaszczycił, a to prawie to samo...

Zresztą, raper z Berkeley ma wiele powodów do zadowolenia. Podpisał kontrakt z Amalgam Digital, pod którego szyldami wydał już jeden album i szykuje nastepny. Jego flow wydaje się być celniejsze i żwawsze niz dawniej. Clams Casino produkuje dla niego coraz profesjonalniej brzmiące bity. Pisze o nim Porcys.com. Tak, Lil B ostatecznie żegna się z labelem "śmieszne mp3", jeszcze niedawno doklejanym mu przez nieżyczliwych, a jego twitterowe deliberacje o featuringu z Jay Electroniką i Lupe Fiasco nabierają cienia powagi i prawdopodobieństwa. Szkoda tylko, że tym samym znika osobliwy szarm genialnego weirdo, który niczym R. Stevie Moore w domowym zaciszu żarliwie fabrykuje dekonstruujące rap-grę bangery. Cóż, showbiz, taka kolej rzeczy.

"Motivation" jest najlepszym dowodem, że przy odpowiedniej dozie zapału można osiągnąć wszystko. A tym, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak dokładnie tego dokonać, polecam nieco zapomnianą książkę autorstwa naszego bohatera. Niech zawsze towarzyszą Wam słowa pewnego refrenu: "You know very well who you are / Don't let em hold you down, reach for the stars" i jeszcze jednego: "Motivation. This is motivation. Just motivation".

posłuchaj »

Krzysztof Michalak    
7 lutego 2011
BIEŻĄCE
Ala|ZastaryJutro?
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"