PLAYLIST

Jackie Q
"Ring Round" / "Supertight"

6.0

Judd Apatow to jedna z ciekawszych postaci we współczesnym mainstreamowym kinie, dość powiedzieć, że wokół tego gościa zebrała się całkiem spora grupa osób, których żarty podejrzanie często mnie śmieszą. Z tym, że to jest akurat temat na jakieś konkretniejsze rozkminy na PorcysMedia w przyszłości (kiedyś będą, obiecuję), a dzisiaj nadarza się dobra okazja by w ogóle o tym napomknąć, bo świat Apatowa wkracza nam poniekąd w muzykę. Jackie Q to jak najbardziej fikcyjna a przy tym wyuzdana do granic możliwości gwiazda popu, którą będziecie mogli obejrzeć w najnowszym filmie Nicholasa Stollera Get Him To The Greek, którego polska premiera już za kilka dnia. W postać prowokującej i nie pozostawiającej zbyt wiele wyobraźni artystki wcieliła się urocza Rose Byrne a producenci filmu zadbali o to, abyśmy nie mieli do czynienia z żadną fuszerką.

"Ring Round" dla Jackie napisali Bird And The Bee i to może dziwić biorąc pod uwagę treść tego kawałka. Tak jak w życiu nie jest w stanie sobie wyobrazić Inary śpiewającej takie sprośności, tak Rose Byrne radzi sobie z tym nadspodziewanie dobrze – największe wrażenie robi profesjonalnie imitowany londyński akcent a'la Lily Allen i sugestywna gestykulacja (1:12, wow). Aby skutecznie zasiać wątpliwości w sercach słuchaczy na kilka chwil pojawia się nawet chórek dzieci, ale koniec końców Jackie i tak dosyć dosadnie wyjaśnia o co tak naprawdę chodzi jej w tej piosence. Sam kawałek nie dość że bezapelacyjnie wpada w ucho to jeszcze przy tym bawi, a to jednak całkiem przyjemny scenariusz.

Z "Supertight" sprawa wygląda trochę inaczej, bo współautorem tej piosenki jest Jason Segel znany autor poruszającego musicalu o Draculi. W tym wypadku jest nieco słabiej patrząc od strony czysto muzycznej – sam utwór jest nieco sztampowy, ale nie brak w nim całkiem chwytliwych momentów i taka Ke$ha mogłaby się tu sporo nauczyć. Jednak śmieszność tego kawałka polega na ewidentnych pudłach, na przykład w postaci rapu Russella Branda, który w jakiś sobie znany tylko sposób ewokuje w swojej zwrotce coś na kształt kosmicznej hybrydy MC Błażeja, Waszki G i Popka. Fragment "You got to me / Warm and you're tight / I'm going to fuck you so deep I'll give you a lobotomy" skutecznie zrzucił mnie z krzesła, podobnie jak niektóre wersy Jackie. Przy tym refren zażera całkiem nieźle, więc o żadnej pomyłce nie może być mowy. Generalnie szału nie ma, ale to dosyć dziwne, że takie popowe kawałki napisane dla hecy do tego stopnia wpadają w ucho, że spokojnie mogłyby śmigać na playlistach większości współczesnych komercyjnych radiostacji. Wnioski wyciągnijcie sami.Kacper Bartosiak    
28 września 2010
BIEŻĄCE
Porcys 20.0: 20 porcyscore'owych płyt na 20-lecie serwisu
Wywiad z Young Leosią