PLAYLIST

Drynx
"Windfarm"

7.5

Jorge Elbrecht to jeden z tych, którym wolno więcej. Możecie to sobie rozumieć jak chcecie, ale fakty są takie, że czego się typ nie dotknie, to zamienia w złoto. Nie zawsze potrafiłem załapać się z nim na tę samą falę (Lansing-Dreiden i Violens zawsze postawię ciut wyżej niż Coral Cross, "ten typ tak ma, tak musi mieć"), ale od wielu lat to jeden z niewielu twórców, z którymi po prostu chcę być na bieżąco.

Drynx to jajcarski w zamyśle projekt, który zrodził się z rozczarowania popową branżą. "Sytuacja w muzyce pop przypomina mi film Idiocracy. Właśnie tak jest – pop w ostatnich latach obraża inteligencję wszystkich słuchaczy, a ci w jakiś kuriozalny sposób i tak chcą tego słuchać i to kupować... To sprawia, że mam ochotę wycofać się do mojej ciemnej jaskini" – mówił Elbrecht w 2015 roku w arcyciekawym wywiadzie dla Stereogum.

Z rozczarowania sytuacją zrodził się pozornie niepoważny projekt, który szybko zaczął nabierać kształtów, o jakich autorom się nawet nie śniło. Po nagranym siłą rozpędu (i "psychodelicznych sterydów") debiucie na płytę Horse Matrix i całe wizualne pierdololo wokół tego zebrali lekką ręką 10 kafli na Kickstarterze i już pod koniec lutego będziemy wiedzieć więcej. Na razie wiemy tylko tyle, że Elbrecht całość wyprodukował zapewne w swojej słynnej jaskini, a na klawiszach grał sam Kenny Gilmore.

Po "Windfarm" wiem też na pewno, że na niewiele długogrających rzeczy będę w 2017 roku czekał z podobnym napięciem. W treści to ten rodzaj jajcarskiego humoru, który od lat nieustannie mnie bawi ("I Own A Windfarm / It's Your Fucking Fantasy" – szach-mat, kuce!) i spokojnie mógłby wyjść spod ręki Davida Brenta. Muzycznie zaś żarty się kończą, bo rzeczywiście brzmi to jak Elbrecht "who booked studio time and assembled a team of elite Brazilian jazz musicians to learn and record the arrangements". Saksofon, wjazd przepięknego outro od 3:40... Cytując klasyka: "apeluję tylko o pokorę wobec wielkiego talentu. To dar, wobec którego jesteśmy bezradni w naszych sądach moralnych".

Kacper Bartosiak    
27 stycznia 2017
BIEŻĄCE
Ala|ZastaryJutro?
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"